Bitva u Jankova, březen 2022

06. 03. 
2022

Protože loni došlo k pauze způsobené protiepidemickými opatřeními, konala se letos rekonstrukce bitvy u Jankova s dvouletým odstupem. Ani tento ročník se neodehrál v úplně klidné atmosféře - stejně jako celou společností, tak i samotnou bitvou prostupovalo zjitřelé vnímání okupace Ukrajiny, která od 24. února 2022 čelí vstupu ruských vojsk.

Dění na Ukrajině se u Jankova odrazilo nejen v úvodním slovu všech vystupujících, ale zarezonovalo i v tom, že také v této obci už jsou lidé z Ukrajiny, a když najednou uviděli venku lidi s mušketami, tak se trochu nervózně ptali, co se děje a jestli se také nepřipravujeme na válku. Po zkušenosti, kterou mají za sebou, se tomu asi nelze divit.

Samotná bitva byl jinak velmi zdařilá, krásně jsme si zajezdili a našemu dvornímu fotografovi Jirkovi Růžičkovi se podařily tradičně kvalitní fotky, jejichž výběr si můžete prohlédnout ve fotoalbu. Celá fotogalerie je zde: https://haldir.rajce.idnes.cz/Jankov_5.3.2022/?

Víc než kdy jindy je však třeba si připomenout, že fakt, že si na válku a bitvy stále jen můžeme celkem vzato bezstarostně hrát, není úplná samozřejmost.