Mikuláš na koních, prosinec 2020

06. 12. 
2020

Mikulášská nadílka patří k nejstarším adventním zvykům, které se dochovaly až do dnešních dnů. České, německé a nizozemské děti ji znají zhruba od 15. století. Mikuláš zprvu vystupoval jako neviditelný dárce, který dětem naděluje tu do střevíce (v Německu), tu do lodičky (v Nizozemsku) nebo do punčochy za oknem (v Čechách).

Vedle „neviditelného obdarovávání“ dětí (které za Mikuláše obstarali rodiče) se zhruba v téže době začaly pořádat průvody, při nichž pestře odění žáci jezdili spolu s postavou biskupa na koních a doprovázeli je rozmanité masky, jejichž skladba byla mnohonásobně pestřejší než dnes.

V Praze byly na den svatého Mikuláše již od vrcholného středověku populární takzvané jízdy rytířů, kde se postava biskupa vezla v otevřeném voze, postavy rytířů jeli na koních a po zemi je kromě andělů a čertů provázeli ještě nejrůznější maškary, například mastičkáři, Turci, medvědi a další masky.

Právě těmito průvody jsme se inspirovali a uspořádali jeden vlastní, při němž prošli Lochovicemi Mikuláš, čert i anděl na koních, doprovázeni dalšími postavami. Potkali jsme se s desítkami dětí i jejich rodičů, předali spoustu dárků a popřáli hezké Vánoce. Náš skvělý fotograf Jirka Růžička byl jako vždy v pohotovosti, takže atmosféru toho krásného večera si můžete připomenout ve fotogalerii.