Otevírání Vysoké brány, Rakovník, květen 2009

11. 05. 
2009

Vladislav II. Jagellonský má sice v českých kronikách trochu posměšné přízvisko "Král Dobře" a pověst nerozhodného panovníka, který všem jenom přikyvoval, ale jeho podpis na tváři českých měst už tak nevýrazný není. V Rakovníku si to uvědomíte zvlášť dobře, když míjíte dochovaný pás městského opevnění se dvěma nádhernými, pozdně gotickými branami, Pražskou a Vysokou, jež zde zůstaly právě po onom vysmívaném králi.

Vysoká brána (vyšší, tajemnější a jako jedna z mála podobných staveb v Čechách doplněná předsunutým opevněním) se stala symbolem každoroční rakovnické slavnosti, při níž se vždy 8. května město symbolicky odemyká turistům. Jízda svobodných rytířů měla tu čest zúčastnit se této akce už podruhé, a protože v Rakovníku máme spoustu přátel, byla to pro nás radostná událost.

Hned zrána jsme se pozdravili s kamarády ze Společnosti pro hrad Týřov a od Kadetů a stejně jako loni se zařadili do čela historického průvodu, směřujícího od Vysoké brány bývalou židovskou čtvrtí na náměstí před radnici a odtud kolem finančního úřadu zpět. Pod Vysokou branou pak předal starosta královského města Rakovník Zdeněk Nejdl symbolický klíč od městských bran předsedovi týřovského spolku Dušanu Reznickému a zbytek dne vyplnila šermířská, divadelní a taneční vystoupení. Rytíři na koních v našem podání prošli dvakrát historické tržiště a když se ujistili, že je vše v pořádku, opět v míru odešli.

Jako každý rok sledoval akci pozorně i Rakovnický deník, jehož zprávu si můžete prohlédnout zde: http://rakovnicky.denik.cz/kultura_region/foto-video-rakovnik-otevrel-brany-turistum20090508.html

Po vystoupení pod Vysokou bránou si nás vzal do své gesce Piáno, který nám všem přichystal skvělý guláš. Skvěle vyšlo i počasí, protože krásně svítilo sluníčko - a průtrž mračen spojená s krupobitím a vichřicí dorazila až večer, když už jsme byli všichni zpátky v teple na lochovickém statku. Kéž nám takové štěstí přeje i nadále.