Jarní kurýr má za sebou další ročník, březen 2010

29. 03.
2010

Už to málem vypadalo, že se letošní ročník neuskuteční. Ještě večer před startem tradičního orientačního závodu Jarní kurýr křižovaly oblohu blesky a z mraků se hnaly průtrže vody. Ale v sobotu ráno se přece jen vyčasilo.

Na start se letos postavilo šest dvoučlenných družstev, z nichž tři byla lochovická (dvě dívčí, tedy Amálka s Jitkou a Katka s Blankou, a jedno smíšené, tvořené Máničkou s Bobšem), dvě osovská (Katka s Alenou a Pavla s Pavlem) a jedno trubínské (Čenda a Vlaďka). Trasu stavěl už tradičně Ráfa a letos ji vedl ve směru ke Lhotce a poté k úpatí Plešivce a zpět. Hlavní záludností trati byl říční brod, protože díky dlouhé zimě a následným dešťům bylo koryto Litavky plné vody. Ale testovali jsme ho předem, věděli jsme, že je zvládnutelný, a také zde nakonec nedošlo při závodu k žádné kolizi.

Družstva vyrážela na trať po pěti minutách, vybavena orientační mapou. Po dojezdu do cíle čekala soutěžící jezdce druhá část závodu, a sice absolvování výcvikového trailu, zaměřeného na zručnost v ovládání koně. Za chyby v trailu přibývaly družstvům trestné minuty.

Vítězem celého závodu se letos stalo lochovické družstvo ve složení Bobeš a Mánička, které dorazilo do cíle v čase pod jednu hodinu (konkrétně 0:56:35) a jako jediné si jej těsně udrželo i po jízdě zručnosti. V ní nasbíralo jen tři trestné minuty, takže výsledný čas činil 0:59:35.

Na druhém místě následovala jen s malým odstupem trubínská posádka Čenda a Vlaďka. V cíli se objevila jen s nepatrnou ztrátou na vedoucí jezdce v čase 0:58:59. V trailu bohužel obdržela za chyby dohromady jedenáct trestných minut, takže její konečný výsledek činil 1:09:59. Skvělý výkon z trati však jízda zručnosti nezastínila, Trubín zůstal druhý.

Jako třetí projelo cílem osovské družstvo ve složení Katka a Alena, jehož čas při dojezdu byl 1:04:34, k němuž při druhé části závodu přibylo celkem dvanáct trestných minut. Ani v tomto případě však neměly trestné minuty nakonec vliv na celkové pořadí a družstvo uhájilo bronz. Čtvrté a páté místo závodu zůstalo Lochovicím, obě obsadila družstva z naší stáje (tým Amálka a Jitka byl čtvrtý, Katka s Blankou páté) a jako šestý letos dojel osovský tým Pavly s Pavlem.

Po celou dobu akce byly v pohotovosti také dva fotoaparáty, takže atmosféru celého závodu si můžete jako vždy připomenout i ve fotoalbu.