Průvod Karla IV. a liberecký rytířský turnaj

17. 06. 
2019

Polovinu června máme za sebou a s ní i dvě tradiční akce, korunovační průvod Karla IV. na hrad Karlštejn a rytířský turnaj, kterým v posledních čtyřech letech každoročně zpestřujeme liberecký jarmark.

Dvoudenní průvod vévody Štěpána II. bavorského, nesoucí královské koruny svatováclavskou i římskou, vyrazil z Radotína o víkendu 1. června a přes Dobřichovice zamířil na královský hrad Karlštejn, postavený coby úkryt pro svaté ostatky a korunovační klenoty. Průvodu jsme se zúčastnili coby členové doprovodu Karla IV., z Boží milosti císaře římského, vždy vznešeného a českého krále, a jeho choti, královny Alžběty Pomořanské, spolu s dalšími rytíři, jezdci a dalšími příslušníky královského dvora.

Dvoudenní a jubilejní 20. liberecký jarmark se již tradičně odehrával na náměstí před památnou radnicí, kde připomínal lesk dob dávno minulých a počátek řemesel tohoto slavného města, jehož status stvrdil svým podpisem dne 11.dubna 1577 vlastní rukou Rudolf II. Habsburský, král český a císař římský. Pro větší slávu panovníka i místní šlechty zde bylo postaveno kolbiště, na němž naši rytíři sváděli jezdecké souboje.

Obě akce zdokumentoval náš dvorní fotograf Jirka Růžička a ukázku jeho práce můžete jako vždy shlédnout ve fotoalbu. Všechny snímky jsou pak zde: https://haldir.rajce.idnes.cz/Pruvod_Karla_IV_1.6.2019 a zde: https://haldir.rajce.idnes.cz/Liberec_8.6.2019