Bitva u Jankova, březen 2019

09. 03. 
2019

Zatímco Bílou horu si připomínáme každý rok, bitva u Jankova už tak známá není. Šlo přitom o jednu z nejkrvavějších bitev třicetileté války a vojensky daleko rozsáhlejší a významnější střetnutí této doby, než byla sama bitva na Bílé hoře. Dne 6. března 1645 se v ní střetla vojska švédského velitele Lennarta Torstensona s císařskou armádou pod velením Melchiora Hatzfelda, hraběte z Gleichenu. Švédové v této bitvě zvítězili díky neobvyklému manévru, při němž kryti údolím obešli výhodně rozestavěnou císařskou armádu z boku a zaútočili na její křídlo.

Zvrátit výsledek se pokusilo císařské jezdectvo, které zahájilo protiútok, avšak Švédové už mezitím stačili rozestavit dělostřelectvo a pálili do sevřených dragounských řad. Císařská jízda se nedokázala stáhnout, byla svírána v úžlabině mezi dvěma zalesněnými vršky a postupně decimována. Podobně se vedlo i císařské pěchotě, stahované na pomoc ohroženému křídlu.

Bitvu mohl ještě změnit pokus o obchvat švédských oddílů ze strany dosud nezasažené části císařských jezdců, kteří se pokusili objet bitevní pole a napadnout Švédy zezadu a z boku.

Při tomto výpadu ale narazili na opuštěný a jen slabě chráněný švédský tábor, jemuž nedokázali odolat. Zapomněli na pokračující útok, vrhli se na shromážděné vozy a začali krást a drancovat. K přepadu švédského pravého a zadního voje křídla tak vůbec nedošlo a Torstenssonovy oddíly se mohly nadechnout k protiútoku. Císařské jednotky byly nejprve vrženy zpět, poté obráceny na ústup a nakonec zahnány na úprk.

Právě tuto bitvu si v sobotu 2. března (za téměř autentického sychravého počasí) připomněla u Jankova řada vojensko-historických skupin věnujících se třicetileté válce a Jízda svobodných rytířů mezi nimi nechyběla. Svou bojovou premiéru si zde odbyl Honzův Jack, z nějž se stal tímto plnoprávný "bitevní kůň". Atmosféru celé akce si můžete připomenout ve fotoalbu, kde je výběr snímků našeho dvorního fotografa Jirky Růžičky (celá galerie je zde: https://haldir.rajce.idnes.cz/Jankov_2.3.2019), ve videogalerii navíc najdete odkaz na sestřih z akce na Youtube. Hezké jaro.