Hubertova jízda v Lochovicích a nové fotky ve fotoalbu, říjen 2011

24. 10. 
2011

O právě uplynulém víkendu se v Lochovicích uskutečnila tradiční Hubertova jízda, při níž se na startu shromáždilo ne méně než patnáct koní ( o přesném počtu se v odborných kruzích vedou stále spory). Jezdce lišku představovala po loňském úspěchu Kristýna, jež se mohla posadit do sedla nové stájové posily, pětiletého valáška Luka, kterého dřív nebo později představíme samostatným medailonem. V úvodních rozeskocích si vyzkoušeli svou pohotovost přítomní fotografové, jejichž úkolem bylo zachycovat nejkrásnější okamžiky skoků. Vznikly tak pozoruhodné fotografické studie na téma, kolika různými způsoby se kůň dokáže vyhnout skákání. Mohlo by se podle nich vyučovat.

Kolem jedenácté vyrazil celý lot Hubertovy jízdy do brdských lesů. Mlhavý den byl plný zvláštní podzimní vůně a koním, z nichž stoupala pára, dodával až přízračné obrysy. Chvílemi se zdálo, jako bychom bloudili ve svém vlastním mraku. Postupoval spolu s námi a halil koňská těla do stříbřivého potahu. Trasa letošní Hubertovy jízdy vedla brodem přes Litavku po loukách kolem Lhotky do plešiveckých skal, takže si všichni jezdci mohli dosyta užít rozmanitosti terénu. Na fotbalovém hřišti nad Lhotkou čekalo polední občerstvení.

Po cestě zpátky dal kůň jezdce-lišky najevo svou mladickou bujarost, se kterou si sice jeho jezdkyně statečně poradila, ale přece jen požádala o zastoupení při závěrečném honu na lišku. V něm se tedy úlohy štvané šelmy zhostil Ráfa a odolával dlouho statečným kličkováním, až jej nakonec udolala jeho dcera Máňa. Získala trofej v podobě liščího ohonu a s ní i právo a povinnost jet coby jezdec-liška příští rok.

Večer následoval tradiční soud v lochovické šermírně a oslava pokračující do hluboké noci.

Malá připomínka z Hubertovy jízdy se nachází jako vždy ve fotoalbu, kam přibyly také snímky z tradičního vinobraní v Praskolesích a na Kočvarech, jehož jsme se účastnili na sklonku září coby doprovod královy družiny. Hezký den.