Babí léto ve znamení třicetileté války

30. 08. 
2011

Konec srpna se nesl ve znamení hned dvou akcí, jež se vztahovaly k nechvalně proslulému evropskému vojenskému střetnutí, známému jako třicetiletá válka. Začalo to bitvou ve Zbirohu, kterou letos uspořádali Rytíři Koruny České v čele s Martinem Cholinským - jinak tradiční organizátoři bitvy na Bílé hoře. Rekonstrukce šarvátky mezi katolíky a protestanty, která se měla udát v listopadu 1620 a časově jen o pár dní předcházela nešťastnému masakru na Bílé hoře, se zúčastnilo kolem 150 bojovníků. Přijeli z různých míst celé republiky, ale asi nejvíc jich dorazilo z Plzně, a to včetně slavného romského praporu (romská plzeňská skupina historického šermu). Protože od Plzně pochází nejeden náš člen a nejeden zde trávil dětství, pozdravili jsme hodně známých, s nimiž se už jinak moc nevídáme. Dorazil například šermíř a platnéř Zizi, z jehož dílny pocházejí čtyři naše nové přilby, takže se mohl alespoň podívat, jak jeho práce slouží v praxi. Zázemí pro koně bylo bezchybné - Martin Cholinský je sám zkušený jezdec a organizátor jízdních bitev i turnajů, takže dokáže vytvořit koním prostor ve scénáři i v táboře.

Týden na to jsme balili naše "třicítkové ležení" opět, abychom včas dorazili na tradiční akci posledního srpnového víkendu, jíž jsou Valdštejnské slavnosti v Chebu. Jako vždy je pořádalo město ve spolupráci s kongeniálním představitelem Valdštejna Miroslavem Kněbortem a jako vždy jsme v nich sehráli čestnou roli Valdštejnovy osobní gardy. Svůj první větší part dostala Amálka, která si roli gardového jezdce poprvé nesměle zkusila ve Frýdlantu a v Chebu už odchodila tři slavnostní průvody. Součástí oslav byly i tradiční manévry, při nichž jsme předváděli jízdní akce proti pěchotě i proti nepřátelskému jezdectvu. Na bitevním poli už přece jen zastoupila Amálku Míša, přičemž jsme zjistili, že se nám ty dvě začínají plést.

Během září nás čeká ještě několik tradičních vystoupení, a pak se už zase pomalu začneme připravovat na novou sezónu. Zaznamenali jsme pár nadějných příslibů, takže se máme na co těšit. Fotoreportáže z obou posledních akcí najdete jako vždy ve fotoalbu.