Příjezd Petra Voka do Třeboně, duben 2011

25. 04. 
2011

Rok růže, kterým v letošním roce žijí celé Jižní Čechy, přinesl snad do všech měst tohoto krásného regionu spoustu vzpomínkových akcí a oslav, jimiž si lidé připomínají posledního potomka slavného rožmberského rodu s růží ve znaku. Pana Petra Voka, od jehož smrti uplyne letos v listopadu čtyři sta let.

Pro Třeboň vyvrcholily oslavy Roku růže na Bílou sobotu 23. dubna, kdy si město připomnělo příjezd Petra Voka z Krumlova do Třeboně v roce 1602. Od Schwarzenberské hrobky se tak znovu vydal na cestu kočár s proslulým renesančním šlechticem, aby po hrázi rybníka Svět zamířil k třeboňským branám, vstoupil do města a jeho ulicemi prošel až na velké nádvoří třeboňského zámku.

Jízdě svobodných rytířů se při této historické rekonstrukci dostalo cti představovat osobní gardu pana Petra Voka, provázející po celou cestu jeho kočár. Hrdě jsme nesli praporce se slavnou rožmberskou růží a razili průvodu cestu zástupy rozradostněných měšťanů. Příjezd posledního Rožmberka přilákal i televizní kamery, takže jsme se hned několikrát zahlédli v různých zprávách České televize - jeden zpravodajský šot můžete shlédnout například tady: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/211411000100423/obsah/155043-do-trebone-se-vratil-petr-vok/

Na třeboňském zámku pak pokračoval až do hlubokých nočních hodin pestrý kulturní program připomínající poslední léta Vokova života - Petr Vok se vrátil do Třeboně po smrti své ženy Kateřiny, kdy vrátil Český Krumlov císaři, aby tím umořil část svých dluhů, a na třeboňském zámku pak poklidně dožil. O tom a o mnohém dalším vyprávěli v Třeboni divadelníci a šermíři, kteří se sem sjeli v hojném počtu.

Naše vlastní úloha však v tu dobu již skončila. Neopomněli jsme ještě navštívit třeboňský renesanční pivovar (i do jeho historie se zapsal poslední Rožmberk, když jej v roce 1592 vrátil městu), načež jsme zamířili zpátky k domovu. Fotografkou celé naší třeboňské mise byla tentokrát Amálka a výsledek jejího úsilí si můžete prohlédnout na obvyklém místě. Další hezké fotky celého průvodu jsou k vidění i na oficiálních stránkách Rožmberského roku http://www.rozmberskyrok.cz/page/media.