Bitva na Bílé hoře a kavaleristický výcvik, září 2009

25. 09. 
2009

Ve fotoalbu si můžete díky Oříškovu aparátu opět připomenout průběh osudové bitvy, kterou už popáté zinscenovali na pražském Vypichu Rytíři Koruny České. A jak už se stalo tradicí, Jízda svobodných rytířů se i tentokrát zapojila do bitevního dění, aby spolu se dvěma německými kolegy sehrála roli Anhaltových arkebuzírů. Počet koní v naší jednotce stoupl s německým přispěním na sedm, takže jsme mohli jízdu mladého prince Kristiána z Anhaltu ztvárnit v přesném měřítku 1:100 - pod jeho velením totiž vyjelo onoho roku 1620 do ztraceného boje 700 jezdců.

Roli našich soupeřů tentokrát ztvárnili namísto obvyklé Kavalerie Náchod (popřípadě Vawrových jezdců) kuřimští Štvanci, zkušená kaskadérská jezdecká skupina. Počet koní na bělohorské pláni tak letos přesáhl dvacítku a v novodobé historii rekonstrukcí bělohorské bitvy vytvořil možná nový rekord. Jezdeckým operacím se tradičně dařilo o něco lépe při nedělní bitvě, kdy se vyvedl hlavně stěžejní Anhaltův protiúder. Pěší jednotky nám vytvořily otevřený pás jdoucí od diváků až ke zdi obory. Štvanci do něj najeli ze strany diváků, my coby Anhaltovi arkebuzíři vyrazili do protiútoku zpoza pravého křídla stavovských oddílů, tedy od obory. Obě sešikované jízdní jednotky se pak v řadě rozjely tryskem proti sobě. Bojový průjezd hezky klapnul, bohužel jsme si jej nemohli zkusit opakovaně, protože jsme coby královští arkebuzíři museli v souladu s historií podlehnout silnějšímu protivníkovi.

Rekonstrukce bitvy na Bílé hoře představuje v každém případě spolu s Valdštejnskými slavnostmi naprostou špičku v oblasti ztvárňování renesančně-barokního období u nás, takže přejeme Rytířům Koruny České, aby jim městská část Praha 6 zachovala přízeň a mohli jsme se Na Vypichu setkávat i nadále.

Ohlasy na letošní ročník si spolu s několika fotogaleriemi a videi můžete prohlédnout třeba tady: http://www.art-rkc.com/bilahora/

Velice pěkné fotogalerie jsou také zde: http://foto.burgundy.cz/bila_hora_2009s/index.html a zde: http://foto.burgundy.cz/bila_hora_2009n/album/index.html

Následující víkend po Bílé hoře se uskutečnila další akce související s rekonstrukcí vojenské historie, tentokrát o něco komornější. Tentokrát jsme kolesem času otáčeli o něco méně a vraceli jsme se do minulosti jen zhruba 150 let staré. Za to jsme zavítali na úplně jiný kontinent - navštívili jsme území Spojených států amerických v době zuřící Občanské války. Spolu s plzeňským 9th Illinois Cavalry Regimentem jsme totiž v Lochovicích uspořádali vojenskou akademii určenou k nacvičení originálních vojenských povelů a osvojení si taktiky z doby války Severu proti Jihu - včetně bojových operací zahrnujících útok kavalerie proti pěchotě. Také tento projekt dopadl úspěšně a zajistil si širokou účast. Řady illinoiského pluku podpořili nejen kavaleristé z Plzně, ale také z Moravy, a dokonce i ze Slovenska.

Lepší obrázek než jakýkoli popis vám však jako vždy nabídne naše fotoalbum, takže chcete-li vědět víc, zavítejte tam.