Draci a královská zvířata, Mladá Boleslav, červen 2008

24. 06. 
2008

A už to tu bylo zase. Několik tisíc lidí jen na pár kroků od koní, zvířata vybuzená turnajovým děním - a v tom se ozve hromový, dunivý, uši i nervy drásající rachot, protože nad naší hlavou začne předvádět své číslo letka grippenů. Co udělají koně? Nic, co by dělali - počkají, co po nich budeme chtít.

Hodně významnou akcí letošní sezóny se stal jubilejní 10. ročník středověkého jarmarku, který se pod názvem Draci a královská zvířata konal na Starém Městě v Mladé Boleslavi. Jeli jsme zde hned dva královské rytířské turnaje a spolu s Rytíři Koruny České se stali jednou z hlavních atrakcí denního programu. Jak to má být, dopolední turnaj se jel podle našeho scénáře a Rytíři Koruny České se ochotně zapojili do našeho dění, scénář odpoledního výstupu zase sestavovali oni a my k němu přispívali podle svých sil. Na náměstí vznikla fantastická atmosféra, již spoluvytvářely hlavně děti, které si spontánně našly mezi jezdci své oblíbence a těm pak nadšeně a nahlas fandily. Klání, zasazené do renesanční doby, zahrnovalo všechny klasické disciplíny rytířských her: sbírání kroužků, lov kance oštěpem, útok dřevcem proti kvintáně, boj muže proti muži na meče a konečně i královskou disciplínu rytířských turnajů - tjost spočívající v boji muže s mužem na dřevce, spojený se srážením ze sedel. Nechyběly ani některé mimořádné speciality, jako pistolový souboj na koních.

Jedinou závažnější vadou na kráse bylo už zmíněné přelétávání grippenů, jejichž odpolední číslo se téměř na vteřinu shodovalo s časem druhého turnaje. Koně však nechalo jejich hromobití v klidu.

Akci podrobně sledoval Boleslavský deník, který o celém programu přinesl hned sérii reportáží i s fotografiemi, takže jsme mohli rozšířit počet krajů, ve kterých jsme populární. A zase jsme měli příležitost pozdravit spoustu známých, s nimiž se potkáváme na městských slavnostech.

Krásného uvítání se nám navíc dostalo od Oříškových blízkých, kteří v Boleslavi žijí v nádherném domě ze 16. století, na jehož zahrádce jsme si vypili polední kávu, vzdáleni od ruchu náměstí. No, a pak jsme šli znovu dělat ruch.