Masopust v Lochovicích, únor 2008

04. 02. 
2008

Uplynulé dny přinesly lochovické stáji hned několikero svátečních chvil. Nejdřív oslavil své jubilejní desáté narozeniny náš kamarád a chráněnec, klusák Klaus - Dale - Dudlík, jemuž lochovické kuchařky připravily báječný dort ze šrotu, jablíček a mrkvičky, děti mu jej naservírovaly a všichni přítomní mu potřásli kopýtkem.

A pak jsme také oslavili Masopust a připravili ve spolupráci s klubem Betlém a členkou lochovického zastupitelstva Jitkou Balážovou tradiční průvod obcí. Díky podpoře našich partnerů - pana Milana Havránka, pekařství Johan a společností Korona Lochovice a Jipo Stavebniny - jsme mohli uspořádat Masopust, v němž nechyběl žádný z prvků, které si tento tradiční svátek žádá. Obcí jela slavnostně vyzdobená bryčka, hrála masopustní muzika, přítomní se mohli občerstvit pivem, svařeným vínem, preclíky, koblihami, tlačenkou i dalšími pochutinami a objevily se všechny masky, které k této lidové slavnosti patří - hejtman si postavil halapartnu na svou nohu s odůvodněním, že stejně jako všichni koledníci nemá ještě nikde domovský právo, a proto staví halapartnu na svý, pronobus poté, co bylo právo uděleno, popřál všem veselý a šťastný Masopust, bába s nůší se veselila s medvědem v průvodu a Smrťák si brousil kosu na závěrečné pochovávání basy.

Kromě lochovických vážených občanů se masopustního dění zúčastnili i všichni naši kamarádi, kteří nikdy neopominou být nám při větších akcích nepostradatelnou posilou: parta kolem Vítka Lorenze a Nemazalovic rodina. S večerem jsme se všichni sešli v šermírně lochovické tvrze a jak už to bývá, oslava se protáhla až do prvních ranních hodin nového dne.

Obnovování staročeských lidových tradic opět zaujalo i Berounský deník, který přinesl obsáhlý materiál o všech Masopustech na Brdech, náš pochopitelně nevyjímaje. Článek si můžete přečíst tady: (http://berounsky.denik.cz/zpravy_region/maspoust_20080203.html).

Fotoreportáž z Masopustu najdete jako vždy ve fotoalbu. Všem, kteří přispěli k jeho zdárnému průběhu, moc děkujeme.