Narcis

Otec 490 Nasan, matka Rita, narozen 22. dubna 1999, hafling, valach, isabela.

Mistr republiky v paradrezúře s jezdkyní Janou Beruškovou z roku 2012, vicemistr republiky ve western horsemanship na mezinárodním mistrovství republiky haflingů z roku 2019 s jezdkyní Amálií Maškovou, pravidelný účastník mezinárodního mistrovství v paradrezúře v letech 2009 až 2014 s jezdkyní Janou Beruškovou, účastník mezinárodního mistrovství v drezúře pony, vítěz šedesátkového parkuru ve Vrchovanech v roce 2018, kde se účastnil mezinárodního mistrovství republiky haflingů (parkur byl mimo hlavní soutěž). Kůň s licencí pro hiporehabilitaci a pomáhání dětem s vývojovými vadami a smyslovým postižením.

To vše už je Narcis alias Nácíček, valášek z rakouského plemene haflingů, který přišel do lochovické stáje v říjnu roku 2004.

Jeho majitel ho koupil od starších hodných manželů, kteří se už na zajíždění remonty necítili nejlépe.

Kůň se uvedl tím, že první večer přišel z pastvy doprostřed dvora se sousedovic ohradníkem namotaným na hlavě. Při vázání na úvazišti postupně vytahal všechny skoby ze zdi. Měl i další nápady, ale nakonec si zvykl. Dozrál a postupně se projevil jako nebojácný, vytrvalý, spolehlivý a učenlivý kůň.

Bez problémů zvládá několikadenní výpravy, kopce bere jako výzvu, že má ukázat svou houževnatost, nebojí se vody ani příkopů, nevadí mu střelba ani zbraně, jimiž se chrastí při scénických vystoupeních či na bitvách, naopak v podobných situacích představuje oporu pro ostatní koně.

Spolehlivý je i při práci s dětmi, kde je cíleně trénován tak, aby byl k jezdci tolerantní - pokud cítí, že se jezdec sesouvá k jedné straně, svojí silou vyrovná těžiště a napomůže vyrovnání sedu, je trpělivý a toleruje i občasné cukání udidla.

V mládí býval trochu poděs s hlavou plnou nevypočitatelných nápadů, ale postupem let se z něj stal silný a trpělivý kůň, schopný zlepšit i svého jezdce.