Skupina scénického šermu Jízda svobodných rytířů

Přeskočit na navigaci


Koheilan Jack

Koheilan Jack [nové okno]

Narozen 1. dubna 2012, otec 2923 Koheilan X - CZ (JAS), matka 78/36 Jasmina CZ - SH - A -163. Plemeno Shagya Arab.

Když na přelomu 18. a 19. století začali v maďarské Bálboně šlechtit ideálního vojenského koně pro rakousko-uherskou c. k. kavalerii, rozhodli se, velmi zjednodušeně řečeno, zvětšit araba. Výsledkem šlechtění byl kmen Shagya – ve všech směrech typický arab, jen větší, kostnatější a mohutnější.

A z tohoto kmene je i Koheli Jack, nádherný běloušek, co vypadá, jako by právě vyběhl z pohádky Princ Bajaja. Benjamínek stáda, mlsoun a loudil pamlsků (zlí jazykové říkají nenažranec), trochu šašek a hodně mazel.

Do Lochovic přijel z dalekého jihu, od Českého Krumlova. Tam si Jacka v inzerci vyhlédl nynější majitel, přičemž měl stanovený požadavek: „Aby ten kůň byl hodnej a dost šikovnej a chytrej na to, aby si sám poradil se vším, co neumím.“ Ačkoliv to nevypadalo moc reálně, takový koník se opravdu našel. Byla to láska na první pohled.

A protože už při první obhlídce u paní chovatelky vrchní konzultant Ráfa Jacka odhadl jako všestranného šikulu, koupi vřele doporučil, ačkoliv zastává názor, že „kůň nemá bejt zbytečně chytrej“, a tenhle koník má chytrosti za tři.

A tak si majitel na stará kolena splnil klukovský sen a Jacka si koupil jako dárek k narozeninám.

Aby Jack správně zapadl do týmu, v lochovické stáji mu hned první den upravili jméno na Jacka Danielse.

Jack už má zkušenosti s endurance (vytrvalostními závody) a připravuje se na další soutěže. Ochotně se učí různé kousky (někdo říká, že za mrkev bude salutovat), neleká se střelby a v terénu je klidný a spolehlivý. Pokud ale dostane možnost, rád předvede svoji rychlost.

Jack si svým krásným vzhledem a přítulnou povahou dokáže každého spolehlivě „omotat kolem kopýtka“ a stal se tak mazlíkem stáje. Jeho pracovitost a inteligence jsou zárukou, že není nic, co by pro svého jezdce nezvládl a mezi staršími koňskými kolegy se při žádné činnosti rozhodně neztratí.